გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი
გვარი-მაია ტუხაშვილი
პირადი ნომერი: 35001101111
საგანი:
ქართული ენა და ლიტერატურა; მე და საზოგადოება
სწავლების საფეხური/კლასი:
დაწყებითი საფეხური. მე-3 ე კლასი
სამოდელო გაკვეთილის
ტიპი: ინტეგრირებული
გაკვეთილის ჩატარების
თარიღი: 17.04.2019
მოსწავლეთა რაოდენობა: 25/ სსსმ მოსწავლე არ მყავს
გაკვეთილის თემა:
გ. ვარაზანაშვილის ,,ვიოლინო“
დრო: 45 წუთი
უნარ-ჩვევები: აქტიური
მოსმენა, საკუთარი აზრის გამოთქმა და არგუმენტაცია.
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე შეძლებს ნაწარმოების გმირების საქციელის
შეფასებას . ტექსტში მოცემული პრობლემის ამოცნობას და მისი გადაჭრის გზების ძიებას. პარალელების
გავლებას სხვადასხვა ნაწარმოებებსა და საგნებს
შორის.თავისი უფლებებისა და მოვალეობების გაცნობიერებას.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი
ქართ.დაწყ.(I).7. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა
ტიპის ტექსტების წაკითხვა და გაგება-გააზრება; ტექსტში ვერბალური და არავერბალური ფორმით
მოწოდებული ინფორმაციის (მაგ., ილუსტრაციისა და ტექსტის) ურთიერთადაკავშირება.
Ø ამოიცნობს ტექსტის თემას, წვდება
დედააზრს (მთავარ იდეას);
Ø ტექსტში ეძებს და პოულობს კონკრეტულ ინფორმაციას
(როდის, სად, რამდენი, როგორი, რამდენ ხანს, რამდენჯერ და სხვ.);
Ø აკავშირებს ერთმანეთთან ექსპლიციტურად მოცემულ ფაქტებს,
მოვლენებს, მოქმედებებს;
Ø
ამოიცნობს ტექსტში მოცემულ სხვადასხვა ინფორმაციას შორის არსებულ მიზეზშედეგობრივ კავშირებს, გამოაქვს სათანადო დასკვნა;
Ø განსაზღვრავს, რა იცის / რა არ იცის ცალკეულმა პერსონაჟმა;
Ø ამოიცნობს პერსონაჟების მოქმედებებს,
გრძნობებს, ემოციებს;
ამოიცნობს, რა ტიპის ურთიერთობა
აქვთ პერსონაჟებს ერთმანეთთან (ნათესაური, მტრული, მეგობრული და სხვ.);
მე და საზოგადოების
სტანდარტი მე-3 კლასი
საზ.მეც.დაწყ.(1).13. ბავშვის უფლებებისა და მოვალეობების
გაცნობიერება,ასევე ოჯახისა და საზოგადოების წინაშე პასუხისმგებლობის გააზრება;
საზ.მეც.დაწყ.(1).14. ქცევის წესების გათავისება, თანატოლებთან
მათი შეთანხმება და დაცვა; შემწყნარებლობის გამოვლენა განსხვავებული კულტურის, ეროვნების,შესაძლებლობების
მქონე ადამიანების მიმართ;
საზ.მეც.დაწყ.(1).16.კონპლიქტურ სიტუაცებში პრობლემის
გადაჭრის მშვიდობიანი გზების მოძებნა;
N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)
აქტივობა 1. კლასის ორგანიზების მიზნით, მოსწავლეებს გავაცნობ გაკვეთილის
თემას, მიზანს, შეფასების ინსტრუმენტებსა და ინსტრუქციებს.
ვერბალური ახსნა
საერთო საკლასო
,,pover-point”-
პროგრამით
მომზადებული
გაკვეთილის
თემა,მიზანი,
შეფასების
რუბრიკები.
3
წთ
აქტივობა 2.
შებრუნებული საკლასო ოთახის მეთოდით , ჩემი უკუკავშირის გარეშე მიცემული მოთხრობის 1 ნაწილის
მიხედვით ვსვამ
კითხვებს :
1) ვინ არიან მოთხრობის პერსონაჟები?
2) რატომ გაბრაზდა თენგო?
3)
როგორ მოექცა თენგო უცნობ ბიჭს?
4)თენგოს რა თვისებები ჩანს ამ მოთხრობაში?
5)როგორ გამოიყურება და რა თვისებებით გამოირჩევა
უცნობი ბიჭი? დავხუჭოთ თვალები და წარმოვიდგინოთ რას გრძნობდა იგი? რა პრობლემასთან
გვაქვს საქმე?
მთავარი საკითხის გამოსაკვეთად,
მოსწავლეებს ვთხოვ, იმსჯელონ თენგოს უარყოფით საქციელზე ძალადობაზე.როგორ ცდილობს
ძლიერი სუსტის დაჩაგვრას.
აქვე ვთხოვ, გაიხსენონ შესწავლილი
ტექსტი , სადაც დაგმობილია მჩაგვრელის საქციელი.
ასოციაცირი რუკის დახმარებით დაფაზე ვავსებთ სიტყვა ძალადობის ამსახველ
ქმედებებს.
შებრუნებული საკლასო ოთახი
ვერბალური კითხვები
მსჯელობა
ასოციაციური რუკა
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
თაბახის
ფურცლებზე
დაბეჭდილი
გ.ვარაზანა
შვილის
ტექსტის 1
ნაწილი.
დაფა, ცარცი,ასოციაციების რუკა
8
წთ
აქტივობა 3.
ვთხოვ ,პარალელი გაავლონ ,, მე და საზოგადობის“ საგანთან და გაიხსენონ
თავიაანთი უფლებები და მოვალეობები.
ვუყურებთ ანიმაციურ ვიდეოს ,,ბულინგი სკოლებში“,რის შემდეგაც მიხვდებიან
რომ ადამიანი არ იბადება მოძალადე,მას ცვლის გარემო და ის ადამიანი,ვისი ზემოქმედების
ქვეშაც იმყოფება.დაასკვნიან რომ მოცემულ
სიტუაციაში საჭიროა მოძალადის გამოაშკარავება,რათა შევძლოთ მათი დახმარება,
თანაგრძნობა.
დისკუსია
ინოვაციური მეთოდი
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
10 წთ
აქტივობა 4.
გონების კიდევ უფრო მეტად გააქტიურებისთვის მოსწავლეებს გამოვათქმევინებ ვარაუდებს ტექსტის
მეორე ნაწილის შესაძლო შინაარსის შესახებ.როგორ შეიძლება განვითარდეს მოვლენები და
როგორი დასასრული ექნება ნაწარმოებს. საჩვენებელი
კითხვის მეთოდით ვუკითხავ მოთხრობის მეორე ნაწილს.კითხვის დროს მარკირების მეთოდით
პარალელურად აიხსნება უცხო სიტყვები:
შეცბა-გაოცდა,შეკრთა;
ხემი-ძუაგამობმული ჯოხი;
აქტივობა 5. მიღებული
ცოდნის შესაჯამებლად, მკაფიო ინსტრუქციების გაცნობის შემდეგ ვაძლევ ჯგუფურ სამუშაოს.
1 ჯგუფი შეავსებს
სქემას-
,, თავიდან-მერე-ბოლოს“;
II ჯგუფი
- ,,მოთხრობის რუკას“;
III ჯგუფის
დავალება იქნება- ,,დაამყარე კავშირი“ ; ხოლო
IV ჯგუფის-,,პერსონაჟის
რუკა.“
მოსწავლეები გააკეთებენ შევსებული
სქემების
პრეზენტაციას.
აქტივობა 6. გაკვეთილის
შეჯამება
შეფასება.
დავალება; კომიქსების ან პოსტერების შექმნა ბულინგის თემაზე.
ვარაუდების მეთოდი
საჩვენებელი კითხვა
ვერბალური ახსნა
ვიზუალური სქემებით და ორგანიზატორებით სწავლების მეთოდი
შეფასების რუბრიკები.
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
ჯგუფური მუშაობა
ჯგუფები; ინდივიდუალური. მასწავლებლის თვითშეფასება.
საერთო საკლასო
თაბახის ფურცელზე დაბეჭდილი გ. ვარაზანაშვილის ტექსტის ,, ვიოლინოს“
მეორე ნაწილი
ვიზუალური სქემები და გრაფიკული ორგანიზატორები
10 წთ
10 წთ
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი
გვარი, პირადი ნომერი: მაია ტუხაშვილი 35001101111
საგანი:
ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი:
დაწყებითი საფეხური. მე-3 ე კლასი
სამოდელო გაკვეთილის
ტიპი: პრობლემაზე ორიენტირებული
გაკვეთილის ჩატარების
თარიღი: 16.05.2019
მოსწავლეთა რაოდენობა: 25/ სსსმ მოსწავლე არ მყავს
გაკვეთილის თემა: ნინო ბეზარაშვილის ,, დიდი ტყუილი“
დრო: 45 წუთი
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: მოსწავლეებს შეუძლიათ მოვლენების თანმიმდევრობით დალაგება; არგუმენტირებული მსჯელობა, დასკვნების გამოტანა; აქვთ კოგნიტურ სქემებზე მუშაობის გამოცდილება; შეუძლიათ ჯგუფებში მუშაობა და ნაშრომის პრეზენტაცია.
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ ნაწარმოების გმირების დახასიათებასა
და მათი საქციელის შეფასებას; ტექსტში
არსებული პრობლემის აღმოჩენას;
გამოკვეთილი პრობლემის საკუთარ ცხოვრებასთან
დაკავშირებას და მისი გადაჭრის ალტერნატიული
გზების ძიებას; პარალელების გავლებას სხვადასხვა ნაწარმოებებს
შორის;
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი
ქართ.დაწყ.(I).3.
მოსწავლემ
უნდა შეძლოს
პირადი
დამოკიდებულების გამოხატვა ტექსტის თემის, მასში განხილული საკითხების მიმართ; მხატვრული ნაწარმოების
პერსონაჟ(ებ)ის, მისი/მათი ქცევის შეფასება და საკუთარი თვალსაზრისის ახსნა.
Ø
აღწერს და ახასიათებს
პერსონაჟებს თვალსაჩინო ნიშნების მიხედვით;
Ø
ავლებს პარალელს მოსმენილ ტექსტში ასახულ ამბავსა და
პირად/ლიტერატურულ გამოცდილებას
შორის;
ქართ.დაწყ.(I).7. მოსწავლემ უნდა შეძლოს
სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის ტექსტების წაკითხვა და გაგება-გააზრება;
ტექსტში ვერბალური და არავერბალური ფორმით მოწოდებული ინფორმაციის (მაგ.,
ილუსტრაციისა და ტექსტის) ურთიერთადაკავშირება.
Ø აკავშირებს ერთმანეთთან ექსპლიციტურად მოცემულ ფაქტებს, მოვლენებს,
მოქმედებებს;
Ø ამოიცნობს ტექსტში მოცემულ სხვადასხვა ინფორმაციას შორის არსებულ მიზეზშედეგობრივ კავშირებს, გამოაქვს სათანადო დასკვნა;
Ø აჯგუფებს ინფორმაციას კონკრეტული (მაგ.,
მსგავსება-განსხვავების) ნიშნით;
Ø საკუთარი სიტყვებით გადმოსცემს ტექსტის შინაარსს, ტექსტის ცალკეული მონაკვეთის არსებით ინფორმაციას;
Ø ამოიცნობს პერსონაჟების მოქმედებებს, გრძნობებს, ემოციებს;
Ø ამოიცნობს, რა ტიპის ურთიერთობა აქვთ პერსონაჟებს ერთმანეთთან
(ნათესაური, მტრული, მეგობრული და სხვ.);
Ø გამოყოფს სიუჟეტის განვითარების საფეხურებს (დასაწყისს, ამბის
შუა ნაწილს, დასასრულს);
Ø განსაზღვრავს რეპლიკის ავტორს, ადრესატსა და მიზანს (რჩევის მიცემა,
ინფორმირება, ახსნა, საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა და სხვ.);
ქართ.დაწყ.(I).9. მოსწავლემ უნდა
შეძლოს წაკითხული ტექსტის მიმართ პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა და ახსნა;
ტექსტის თემის და/ან მასში განხილული კონკრეტული საკითხების შეფასება.
Ø ასახელებს მულტფილმებს, სურათებს, ნახატებს, მოსმენილ და წაკითხულ
ნაწარმოებებს, რომლებიც გაახსენდა ტექსტის კითხვის დროს; მსჯელობს მათ შორის მსგავსება-განსხვავებაზე.
Ø ტექსტში მოცემულ ინფორმაციას
აკავშირებს პირად გამოცდილებასთან და გამოაქვს დასკვნა.
Ø ასახელებს
საყვარელ პერსონაჟს და ხსნის საკუთარ არჩევანს; ასახელებს ნაწარმოების გმირების მოქმედების
მოტივს (რატომ მოიქცა ასე) და აფასებს მათს საქციელს;
N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)
1
აქტივობა 1.
კლასის ორგანიზების მიზნით, მოსწავლებელი გააცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს, შეფასების
ინსტრუმენტებსა და ინსტრუქციებს
ვერბალური
ახსნა
საერთო
საკლასო
pover-point”-
პროგრამით
მომზადებული
გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასება.
3
წთ
2
აქტივობა
2. წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად
მასწავლებელი pover-point”-პროგრამის გამოყენებით
აჩვენებს მოსწავლეებს სურათს, რომელზეც გამოსახულია ანიმაციური ფილმის პერსონაჟი
პინოქიო დაგრძელებული ცხვირით.
1.რომელი მულტფილმის პერსონაჟს
ხედავთ სურათზე? 2.რატომ
გაეზარდა ცხვირი პინოქიოს? 3.რა არის ტყუილი?
4.თქვენ თუ გითქვამთ ტყუილი როდისმე? რა
მიზეზით? 5.გინანიათ ტყუილის თქმა? 6.როგორი ტყუილი შეიძლება თქვას ადამიანმა?
პლიპჩარტის დაფაზე წინასწარ გამზადებულ
ფორმატზე ივსება ასოციაციური რუკა.
ამ
მულტფილმის გარდა, რომელშიც ტყუილის გამო ცხვირი გაეზარდა პინოქიოს, ხომ არ გახსენდებათ რომელიმე ნაწარმოები, რომელშიც
აღწერილია ტყუილის უარყოფითი შედეგები?
აქტივობა 3
მასწავლებელი
აჩვენებს მულტფილმს ,,ლურჯი მელია.“
მოსწავლეები
გაანალიზებენ მულტფილმის შინაარსს. მულტფილმში მელამ ტყის ბინადრების მოტყუება სცადა,,
მან,ლურჯად შეღებილმა, თავი ტყის მეფედ გამოაცხადა, შემდეგ ამ მდგომარეობის
ბოროტად გამოყენება განიზრახა და ცხოველების
დაჩაგვრა დაიწყო.
თუმცა
მისი ტყუილი მალე გამოაშკარავდა, რაც მელას გაძევებით და დამარცხებით დამთავრდა.
1.
როგორ ფიქრობთ, რატომ არ უნდა ვამბობდეთ
ტყუილს? 2.ყოველთვის
შეიძლება უწყინარი დასასრული ჰქონდეს ტყუილის თქმას?
3.რატომ
არ გაუმართლა და რატომ დაისაჯა მელა თავისი ტყუილისთვის?
4.რა პრობლემები შეიძლება
მოჰყვეს ტყუილს რეალურ ცხოვრებაში?
ინოვაციური
მეთოდი
ვერბალური
კითხვა-პასუხი
ასოციაციური
რუკა
ინოვაციური
მეთოდი
ვერბალური
კითხვა-პასუხი
საერთო
საკლასო
საერთო
საკლასო
საერთო
საკლასო
საერთო
საკლასო
საერთო
საკლასო
pover-point”-
პროგრამით
მომზადებული
პინოქიოს ფოტო
ფორმატი.მარკერი.
პროექტორი,
მონიტორი,ლეპტოპი
3
წთ
10
წთ
4
აქტივობა.4 მასწავლებელი
მოსწავლეებს აჩვენებს ჯილდოს და ეკითხება:
1.რა
არის ჯილდო?
2.როდის
გადასცემენ ჯილდოს?
3.შეიძლება
თუ არა ჯილდო გადაეცეს მას, ვინც ყველაზე დიდ ტყუილს იტყვის?
მასწავლებელი გამოათქმევინებს ვარაუდებს
მოთხრობის ილუსტრაციისა და სათაურის მიხედვით :
1. რის
შესახებ შეიძლება იყო ტექსტი?
2.ილუსტრაციის მიხედვით თუ
ვიმსჯელებთ, ვინ იქნებიან ნაწარმოების მთავარი პერსონაჟები?
მასწავლებელი
საჩვენებელი კითხვის მეთოდით მკაფიოდ წაუკითხავს
ტექტს მოსწავლეებს. შინაარსის გაანალიზებისას მასწავლებლის დახმარებით ავსებენ სქემას
მთავარი პერსონაჟების დასახასიათებლად. ერთობლივად
განმარტავენ უცხო სიტყვებს:
დატუქსეს-გაუწყრნენ,გაუჯავრდნენ;
აყალმაყალი-უსიამოვნება,დავა.
თვალსაჩინოების ირგვლივ დასმული ვერბალური კითხვები
საჩვენებელი
კითხვა
საერთო
საკლასო
საერთო
საკლასო
ჯილდო.
პასუხისთვის
ჟესტების ენა
ების ენა.
თაბახის
ფურცელზე
დაბეჭდილი
ტექსტი
,,დიდი ტყუილი“
ილუსტრაციით.
T დიაგრამა.
დაფა
.ცარცი.
10
წთ
5
აქტივობა.5
მასწავლებელი
ვარაუდების გადამოწმებისა და ტექსტის გაგება-გააზრების მიზნით რამდენიმე კითხვით
მიმართავს მოსწავლეებს:
1.გამართლდა თუ არა თქვენი ვარაუდები ტექსტის შესაძლო შინაარსის
შესახებ?
2.რა პრობლემა გამოიკვეთა
ნაწარმოებში?
3.რა უარყოფითი შედეგი
მოჰყვა ნაწარმოებში ბიჭის მიერ ნათქვამ ტყუილებს? 4.როგორ გადაიჭრა ნაწარმოებში დასმული პრობლემა?
ვერბალური
კითხვა-პასუხი
დისკუსია
საერთო
საკლასო
საერთო
საკლასო
5
წთ
6
აქტივობა 6 მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს ოთხივე
ჯგუფმა მოიფიქროს პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზა და დაწეროს ფერად წებოვან
ქაღალდზე. ამასთან ერთად ,ჯგუფებში სამუშაოდ
აძლევს შემდეგ დავალებებს: პირველი ჯგუფი შეავსებს სქემას ,,გამოხმაურება წაკითხულ ტექსტზე“
; მეორე ჯგუფი იმუშავებს სქემაზე ,,მოთხრობის რუკა“. მესამე ჯგუფი-,,პრობლემის გაანალიზებაზე“ და მეოთხე ჯგუფი შეავსებს სქემას ,,დაამყარე კავშირი.“
დავალებების პრეზენტაცია
აქტივობა
7 გაკვეთილის შეჯამება/შეფასება.მასწავლებელი
მოსწავლეებს შეფასების კრიტერიუმების მიხედვით მისცემს განმავითარებელ შეფასებას.
მასწავლებელი შეაფასებს საკუთარ თავსა და გაკვეთილს, მასწავლებლის შეფასების კომპონენტებზე
დაყრდნობით.
გაკვეთილის შესაჯამებლად მასწავლებელი სვამს შეკითხვებს და ასაუბრებს მოსწავლეებს იმის შესახებ, თუ რა ისწავლეს დღეს, რა გაუჭირდათ, რამ გაახალისათ? როგორ გამოიყენებთ დღევანდელ გაკვეთილზე მიღებულ ცოდნას ცხოვრებაში?
საშინაო
დავალება:
ყურადღებით
ნახონ ქართული ფილმი ,,მანანა“ და გაიზრონ რა შედეგი მოჰყვა მანანას ტყუილებს.
ვიზუალური
სქემებით და ორგანიზატორებით სწავლების მეთოდი
ჯგუფური
მუშაობა
ჯგუფური
მუშაობა
ფერადი
წებოვანი
ფურცლები.
ვიზუალური
სქემები და გრაფიკული ორგანიზატორები
ბძენი
ბუ-ჭკვიანი
და საზრიანი
პასუხებისთვის
კურდღელი-
სხარტი
პასუხებისთვის
კუ-დინჯი
და მოფიქრებული პასუხებისთვის
ჯამბაზი-
მხიარული
პასუხებისთვის
10
წთ
3
წთ
1 წთ
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი: ტუხაშვილი
მაია 35001101111
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი საფეხური. მე- 3 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 25/ სსსმ მოსწავლე
არ მყავს
სამოდელო გაკვეთილის ტიპი: პრობლემაზე ორიენტირებული
გაკვეთილის ჩატარების თარიღი: 5.06. 2019
გაკვეთილის თემა: ვ.ოსეევას ,,ჯადოსნური სიტყვა“
დრო: 45 წუთი
გაკვეთილის
მიზანი: მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ:
პრობლემებისა და ქვეპრობლემების გამოვლენა
და მათი გადაჭრის გზების ძიება, პირად გამოცდილებასთან დაკავშირება. პერსონაჟების შეფასება, საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა.
ეროვნული
სასწავლო გეგმის სტანდარტი
ქართ.დაწყ.(I).3. მოსწავლემ უნდა შეძლოს პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა ტექსტის თემის,
მასში განხილული საკითხების მიმართ; მხატვრული ნაწარმოების პერსონაჟ(ებ)ის, მისი/მათი ქცევის
შეფასება და საკუთარი თვალსაზრისის ახსნა.
Ø აღწერს და ახასიათებს პერსონაჟებს თვალსაჩინო
ნიშნების მიხედვით;
Ø ავლებს პარალელს მოსმენილ ტექსტში ასახულ ამბავსა
და პირად/ლიტერატურულ გამოცდილებას შორის;
ქართ.დაწყ.(I).7.
მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული
სხვადასხვა ტიპის ტექსტების წაკითხვა და გაგება-გააზრება; ტექსტში ვერბალური და
არავერბალური ფორმით მოწოდებული ინფორმაციის (მაგ., ილუსტრაციისა და ტექსტის)
ურთიერთადაკავშირება.
Ø აკავშირებს ერთმანეთთან ექსპლიციტურად მოცემულ ფაქტებს,
მოვლენებს, მოქმედებებს;
Ø ამოიცნობს
ტექსტში მოცემულ სხვადასხვა ინფორმაციას შორის არსებულ მიზეზშედეგობრივ კავშირებს, გამოაქვს სათანადო დასკვნა;
Ø აჯგუფებს ინფორმაციას კონკრეტული (მაგ., მსგავსება-განსხვავების)
ნიშნით;
Ø საკუთარი სიტყვებით გადმოსცემს ტექსტის შინაარსს, ტექსტის ცალკეული მონაკვეთის არსებით ინფორმაციას;
Ø ამოიცნობს
პერსონაჟების მოქმედებებს, გრძნობებს, ემოციებს;
Ø გამოყოფს
სიუჟეტის განვითარების საფეხურებს (დასაწყისს,
ამბის შუა ნაწილს, დასასრულს);
N
აქტივობის აღწერა
აქტივობის მიზანი
კლასის ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)
1
აქტივობა 1.
კლასის ორგანიზების მიზნით, მოსწავლებელი გააცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს, შეფასების
ინსტრუმენტებსა და ინსტრუქციებს
ვერბალური ახსნა
საერთო საკლასო
,,pover-point”-პროგრამით მომზადებული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასება.
4 წთ
2
აქტივობა 2. წინარე
ცოდნის გასააქტიურებლად მასწავლებელი მოსწავლეთა ჯგუფებს
აძლევს ბარათებზე დაწერილ ფრაზებს,სიტყვებს და სთხოვს ისე დაალაგონ ბარათები, რომ მიიღონ ანდაზები.
მოიფიქრონ ამ ანდაზის ახსნა. ანდაზები იხილეთ (დანართი 1) მოსწავლეთა ჯგუფები შეაფასებენ
ერთმანეთს ანდაზების შინაარსის სწორად ახსნაში.
დანაწევრებულის გამთლიანება.
მსჯელობა.
ჯგუფური მუშაობა
საერთო საკლასო
ფრაზებად დაჭრილი ანდაზები.
5
წთ
3
აქტივობა 3 მასწავლებელი
მოსწავლეებთან ერთად მიმოიხილივს ტექსტის
სათაურს და მის კავშირს ანდაზებთან. მოსწავლეები
გონებრივი იერიშის მეთოდით გაიხსენებენ ჯადოსნურ
სიტყვებს და იმსჯელებენ პირადი გამოცდილებიდან
ამ სიტყვების გამოყენების მნიშვნელობაზე.
მასწავლებელი მოსწავლეებს უსვამს
კითხვებს შებრუნებული საკლასო ოთახის მეთოდით მიცემული ტექსტიდან და პარალელურად ,ერთობლივად შეავსებენ პერსონაჟების სქემას შემდეგი კითხვების მიხედვით:
1.ვინ არიან მთავარი მოქმედი გმირები?
2.როგორ გამოიყურება მოხუცი?
3.როგორ მიმართავს ლუკამ მოხუცს და რატომ?
4.რა პრობლემა გამოიკვეთა?
მასწავლებელი მოსწავლეთა ჯგუფებს სთხოვს ტექსტში გამოკვეთილი პირველი პრობლემა
პირველმა ჯგუფმა დაწეროს, მეორე -მეორემ და მესამე პრობლემა-მესამემ და დასრულების
შემდეგ თითოეულმა ჯგუფმა მოიფიქროს პრობლემის გადაჭრაში როგორ დაეხმარნენ ლუკას და
შემოგვთავაზონ ნააზრევი ზეპირად.
გონებრივი იერიში;
მსჯელობა
შებრუნებული საკლასო ოთახი
მუშაობა სქემებით
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
ჯგუფური მუშაობა
თაბახის ფუცელზე დაბეჭდილი ტექსტი.
გონებრივი იერიშის რუკა
პერსონაჟების რუკა
თაბახის ფურცლებზე დაბეჭდილი ტექსტები
8 წთ
4
აქტივობა 4.
მასწავლებელი მოსწავლეებს გამოათქმევინებს ვარაუდებს რა მოხდება?
მასწავლებელი საჩვენებელი კითხვის მეთოდით წაუკითხავს ტექსტის გაგრძელებას, გზადაგზა ერთობლივად ახსნიან
გაუგებარ სიტყვებს(სულგანაბული-გაჩუმებული)(შეიკუნტრუშა-შეხტა) და გაანალიზებენ მოთხრობას.
1.რა სიტყვა ასწავლა მოხუცმა ლუკას?
2.რატომ იყო ეს სიტყვა ჯადოსნური?
3.მართლა ჯადოქარი იყო თეთრწვერა მოხუცი?
ვარაუდების მეთოდი
საჩვენებელი კითხვა
ვერბალური კითხვა -პასუხი
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
კლასგარეშე საკითხავი ტექსტი
10 წთ
5
აქტივობა 5
მასწავლებელი წააკითხებს მოსწავლეებს ტექსტს გამოკრებითი კითხვის მეთოდით
და ცოდნის განსამტკიცებლად აძლევს დავალებებს
ჯგუფებში შესასრულებლად.
პირველი ჯგუფი შეავსებს სქემას,,თავიდან მერე ბოლოს“, მეორე ჯგუფი -,,მოთხრობის რუკას“,
მესამე ჯგუფი კი- ,,პერსონაჟის რუკას“ .
მოსწავლეები წარმოადგენენ ჯგუფში შესრულებულ დავალებების პრეზენტაციებს
და ერთმანეთის ნაშრომს შეაფასებენ შეფასების კრიტერიუმებზე დაყრდნობით.
გამოკრებით კითხვა
გრაფიკული სქემები და ორგანიზატორებით სწავლების მეთოდი
საერთო საკლასო
ჯგუფური მუშაობა
თაბახზე დაბეჭდილი ტექსტები
გრაფიკული სქემები და ორგანიზატორები.
10 წთ
6
აქტივობა 6.
მასწავლებელი მოსწავლეებს შეფასების კრიტერიუმების მიხედვით მისცემს
განმავითარებელ შეფასებას.
მასწავლებელი შეაფასებს საკუთარ თავსა და
გაკვეთილს, მასწავლებლის შეფასების კომპონენტებზე დაყრდნობით.
გაკვეთილის შესაჯამებლად სვამს კითხვებს:
რა ისწავლეს?
რა იყო მათთვის რთული?
როგორ გამოიყენებენ დღევანდელ გაკვეთილზე მიღებულ ცოდნას ცხოვრებაში?
საშინაო დავალება:
ჯადოსნური სიტყების გამოყენებით მოიფიქრონ პატარა მოთხრობა.
ვერბალური კითხვა-პასუხი
შეფასების კომპონენტები
8 წთ
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: მოსწავლეებმა შეძლებენ:
პრობლემებისა და ქვეპრობლემების გამოვლენას და მათი გადაჭრის გზების ძიებას, პირად გამოცდილებასთან დაკავშირებას.
პერსონაჟების
შეფასებას,
საკუთარი
დამოკიდებულების
გამოხატვას.
ანდაზები:
,, გველსა ხვრელით
ამოიყვანს, ენა ტკბილად მოუბარი".
„ ტკბილი სიტყვით მთას ირემი მოიწველაო.“
,, ტკბილი სიტყვა რკინის კარს გააღებსო.“
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი
გვარი-მაია ტუხაშვილი
პირადი ნომერი: 35001101111
პირადი ნომერი: 35001101111
საგანი:
ქართული ენა და ლიტერატურა; მე და საზოგადოება
სწავლების საფეხური/კლასი:
დაწყებითი საფეხური. მე-3 ე კლასი
სამოდელო გაკვეთილის
ტიპი: ინტეგრირებული
გაკვეთილის ჩატარების
თარიღი: 17.04.2019
მოსწავლეთა რაოდენობა: 25/ სსსმ მოსწავლე არ მყავს
გაკვეთილის თემა:
გ. ვარაზანაშვილის ,,ვიოლინო“
დრო: 45 წუთი
უნარ-ჩვევები: აქტიური
მოსმენა, საკუთარი აზრის გამოთქმა და არგუმენტაცია.
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე შეძლებს ნაწარმოების გმირების საქციელის
შეფასებას . ტექსტში მოცემული პრობლემის ამოცნობას და მისი გადაჭრის გზების ძიებას. პარალელების
გავლებას სხვადასხვა ნაწარმოებებსა და საგნებს
შორის.თავისი უფლებებისა და მოვალეობების გაცნობიერებას.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი
ქართ.დაწყ.(I).7. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა
ტიპის ტექსტების წაკითხვა და გაგება-გააზრება; ტექსტში ვერბალური და არავერბალური ფორმით
მოწოდებული ინფორმაციის (მაგ., ილუსტრაციისა და ტექსტის) ურთიერთადაკავშირება.
Ø ამოიცნობს ტექსტის თემას, წვდება
დედააზრს (მთავარ იდეას);
Ø ტექსტში ეძებს და პოულობს კონკრეტულ ინფორმაციას
(როდის, სად, რამდენი, როგორი, რამდენ ხანს, რამდენჯერ და სხვ.);
Ø აკავშირებს ერთმანეთთან ექსპლიციტურად მოცემულ ფაქტებს,
მოვლენებს, მოქმედებებს;
Ø
ამოიცნობს ტექსტში მოცემულ სხვადასხვა ინფორმაციას შორის არსებულ მიზეზშედეგობრივ კავშირებს, გამოაქვს სათანადო დასკვნა;
Ø განსაზღვრავს, რა იცის / რა არ იცის ცალკეულმა პერსონაჟმა;
Ø ამოიცნობს პერსონაჟების მოქმედებებს,
გრძნობებს, ემოციებს;
ამოიცნობს, რა ტიპის ურთიერთობა
აქვთ პერსონაჟებს ერთმანეთთან (ნათესაური, მტრული, მეგობრული და სხვ.);
მე და საზოგადოების
სტანდარტი მე-3 კლასი
საზ.მეც.დაწყ.(1).13. ბავშვის უფლებებისა და მოვალეობების
გაცნობიერება,ასევე ოჯახისა და საზოგადოების წინაშე პასუხისმგებლობის გააზრება;
საზ.მეც.დაწყ.(1).14. ქცევის წესების გათავისება, თანატოლებთან
მათი შეთანხმება და დაცვა; შემწყნარებლობის გამოვლენა განსხვავებული კულტურის, ეროვნების,შესაძლებლობების
მქონე ადამიანების მიმართ;
საზ.მეც.დაწყ.(1).16.კონპლიქტურ სიტუაცებში პრობლემის
გადაჭრის მშვიდობიანი გზების მოძებნა;
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
|
აქტივობა 1. კლასის ორგანიზების მიზნით, მოსწავლეებს გავაცნობ გაკვეთილის
თემას, მიზანს, შეფასების ინსტრუმენტებსა და ინსტრუქციებს.
|
ვერბალური ახსნა
|
საერთო საკლასო
|
,,pover-point”-
პროგრამით მომზადებული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასების რუბრიკები. |
3
წთ
|
||
აქტივობა 2.
შებრუნებული საკლასო ოთახის მეთოდით , ჩემი უკუკავშირის გარეშე მიცემული მოთხრობის 1 ნაწილის
მიხედვით ვსვამ
კითხვებს :
1) ვინ არიან მოთხრობის პერსონაჟები?
2) რატომ გაბრაზდა თენგო?
3)
როგორ მოექცა თენგო უცნობ ბიჭს?
4)თენგოს რა თვისებები ჩანს ამ მოთხრობაში?
5)როგორ გამოიყურება და რა თვისებებით გამოირჩევა
უცნობი ბიჭი? დავხუჭოთ თვალები და წარმოვიდგინოთ რას გრძნობდა იგი? რა პრობლემასთან
გვაქვს საქმე?
მთავარი საკითხის გამოსაკვეთად,
მოსწავლეებს ვთხოვ, იმსჯელონ თენგოს უარყოფით საქციელზე ძალადობაზე.როგორ ცდილობს
ძლიერი სუსტის დაჩაგვრას.
აქვე ვთხოვ, გაიხსენონ შესწავლილი
ტექსტი , სადაც დაგმობილია მჩაგვრელის საქციელი.
ასოციაცირი რუკის დახმარებით დაფაზე ვავსებთ სიტყვა ძალადობის ამსახველ
ქმედებებს.
|
შებრუნებული საკლასო ოთახი
ვერბალური კითხვები
მსჯელობა
ასოციაციური რუკა
|
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
|
თაბახის
ფურცლებზე დაბეჭდილი გ.ვარაზანა შვილის ტექსტის 1 ნაწილი.
დაფა, ცარცი,ასოციაციების რუკა
|
8
წთ
|
||
აქტივობა 3.
ვთხოვ ,პარალელი გაავლონ ,, მე და საზოგადობის“ საგანთან და გაიხსენონ
თავიაანთი უფლებები და მოვალეობები.
ვუყურებთ ანიმაციურ ვიდეოს ,,ბულინგი სკოლებში“,რის შემდეგაც მიხვდებიან
რომ ადამიანი არ იბადება მოძალადე,მას ცვლის გარემო და ის ადამიანი,ვისი ზემოქმედების
ქვეშაც იმყოფება.დაასკვნიან რომ მოცემულ
სიტუაციაში საჭიროა მოძალადის გამოაშკარავება,რათა შევძლოთ მათი დახმარება,
თანაგრძნობა.
|
დისკუსია
ინოვაციური მეთოდი
|
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
|
10 წთ
|
|||
აქტივობა 4.
გონების კიდევ უფრო მეტად გააქტიურებისთვის მოსწავლეებს გამოვათქმევინებ ვარაუდებს ტექსტის
მეორე ნაწილის შესაძლო შინაარსის შესახებ.როგორ შეიძლება განვითარდეს მოვლენები და
როგორი დასასრული ექნება ნაწარმოებს. საჩვენებელი
კითხვის მეთოდით ვუკითხავ მოთხრობის მეორე ნაწილს.კითხვის დროს მარკირების მეთოდით
პარალელურად აიხსნება უცხო სიტყვები:
შეცბა-გაოცდა,შეკრთა;
ხემი-ძუაგამობმული ჯოხი;
აქტივობა 5. მიღებული
ცოდნის შესაჯამებლად, მკაფიო ინსტრუქციების გაცნობის შემდეგ ვაძლევ ჯგუფურ სამუშაოს.
1 ჯგუფი შეავსებს
სქემას-
,, თავიდან-მერე-ბოლოს“;
II ჯგუფი
- ,,მოთხრობის რუკას“;
III ჯგუფის
დავალება იქნება- ,,დაამყარე კავშირი“ ; ხოლო
IV ჯგუფის-,,პერსონაჟის
რუკა.“
მოსწავლეები გააკეთებენ შევსებული
სქემების
პრეზენტაციას.
აქტივობა 6. გაკვეთილის
შეჯამება
შეფასება.
დავალება; კომიქსების ან პოსტერების შექმნა ბულინგის თემაზე.
|
ვარაუდების მეთოდი
საჩვენებელი კითხვა
ვერბალური ახსნა
ვიზუალური სქემებით და ორგანიზატორებით სწავლების მეთოდი
შეფასების რუბრიკები.
|
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
ჯგუფური მუშაობა
ჯგუფები; ინდივიდუალური. მასწავლებლის თვითშეფასება.
საერთო საკლასო
|
თაბახის ფურცელზე დაბეჭდილი გ. ვარაზანაშვილის ტექსტის ,, ვიოლინოს“
მეორე ნაწილი
ვიზუალური სქემები და გრაფიკული ორგანიზატორები
|
10 წთ
10 წთ
| ||
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი
გვარი, პირადი ნომერი: მაია ტუხაშვილი 35001101111
საგანი:
ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი:
დაწყებითი საფეხური. მე-3 ე კლასი
სამოდელო გაკვეთილის
ტიპი: პრობლემაზე ორიენტირებული
გაკვეთილის ჩატარების
თარიღი: 16.05.2019
მოსწავლეთა რაოდენობა: 25/ სსსმ მოსწავლე არ მყავს
გაკვეთილის თემა: ნინო ბეზარაშვილის ,, დიდი ტყუილი“
დრო: 45 წუთი
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: მოსწავლეებს შეუძლიათ მოვლენების თანმიმდევრობით დალაგება; არგუმენტირებული მსჯელობა, დასკვნების გამოტანა; აქვთ კოგნიტურ სქემებზე მუშაობის გამოცდილება; შეუძლიათ ჯგუფებში მუშაობა და ნაშრომის პრეზენტაცია.
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ ნაწარმოების გმირების დახასიათებასა
და მათი საქციელის შეფასებას; ტექსტში
არსებული პრობლემის აღმოჩენას;
გამოკვეთილი პრობლემის საკუთარ ცხოვრებასთან
დაკავშირებას და მისი გადაჭრის ალტერნატიული
გზების ძიებას; პარალელების გავლებას სხვადასხვა ნაწარმოებებს
შორის;
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი
ქართ.დაწყ.(I).3.
მოსწავლემ
უნდა შეძლოს
პირადი
დამოკიდებულების გამოხატვა ტექსტის თემის, მასში განხილული საკითხების მიმართ; მხატვრული ნაწარმოების
პერსონაჟ(ებ)ის, მისი/მათი ქცევის შეფასება და საკუთარი თვალსაზრისის ახსნა.
Ø
აღწერს და ახასიათებს
პერსონაჟებს თვალსაჩინო ნიშნების მიხედვით;
Ø
ავლებს პარალელს მოსმენილ ტექსტში ასახულ ამბავსა და
პირად/ლიტერატურულ გამოცდილებას
შორის;
ქართ.დაწყ.(I).7. მოსწავლემ უნდა შეძლოს
სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის ტექსტების წაკითხვა და გაგება-გააზრება;
ტექსტში ვერბალური და არავერბალური ფორმით მოწოდებული ინფორმაციის (მაგ.,
ილუსტრაციისა და ტექსტის) ურთიერთადაკავშირება.
Ø აკავშირებს ერთმანეთთან ექსპლიციტურად მოცემულ ფაქტებს, მოვლენებს,
მოქმედებებს;
Ø ამოიცნობს ტექსტში მოცემულ სხვადასხვა ინფორმაციას შორის არსებულ მიზეზშედეგობრივ კავშირებს, გამოაქვს სათანადო დასკვნა;
Ø აჯგუფებს ინფორმაციას კონკრეტული (მაგ.,
მსგავსება-განსხვავების) ნიშნით;
Ø საკუთარი სიტყვებით გადმოსცემს ტექსტის შინაარსს, ტექსტის ცალკეული მონაკვეთის არსებით ინფორმაციას;
Ø ამოიცნობს პერსონაჟების მოქმედებებს, გრძნობებს, ემოციებს;
Ø ამოიცნობს, რა ტიპის ურთიერთობა აქვთ პერსონაჟებს ერთმანეთთან
(ნათესაური, მტრული, მეგობრული და სხვ.);
Ø გამოყოფს სიუჟეტის განვითარების საფეხურებს (დასაწყისს, ამბის
შუა ნაწილს, დასასრულს);
Ø განსაზღვრავს რეპლიკის ავტორს, ადრესატსა და მიზანს (რჩევის მიცემა,
ინფორმირება, ახსნა, საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა და სხვ.);
|
ქართ.დაწყ.(I).9. მოსწავლემ უნდა
შეძლოს წაკითხული ტექსტის მიმართ პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა და ახსნა;
ტექსტის თემის და/ან მასში განხილული კონკრეტული საკითხების შეფასება.
Ø ასახელებს მულტფილმებს, სურათებს, ნახატებს, მოსმენილ და წაკითხულ
ნაწარმოებებს, რომლებიც გაახსენდა ტექსტის კითხვის დროს; მსჯელობს მათ შორის მსგავსება-განსხვავებაზე.
Ø ტექსტში მოცემულ ინფორმაციას
აკავშირებს პირად გამოცდილებასთან და გამოაქვს დასკვნა.
Ø ასახელებს
საყვარელ პერსონაჟს და ხსნის საკუთარ არჩევანს; ასახელებს ნაწარმოების გმირების მოქმედების
მოტივს (რატომ მოიქცა ასე) და აფასებს მათს საქციელს;
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
აქტივობა 1.
კლასის ორგანიზების მიზნით, მოსწავლებელი გააცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს, შეფასების
ინსტრუმენტებსა და ინსტრუქციებს
|
ვერბალური
ახსნა
|
საერთო
საკლასო
|
pover-point”-
პროგრამით მომზადებული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასება. |
3
წთ
|
2
|
აქტივობა
2. წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად
მასწავლებელი pover-point”-პროგრამის გამოყენებით
აჩვენებს მოსწავლეებს სურათს, რომელზეც გამოსახულია ანიმაციური ფილმის პერსონაჟი
პინოქიო დაგრძელებული ცხვირით.
1.რომელი მულტფილმის პერსონაჟს
ხედავთ სურათზე? 2.რატომ
გაეზარდა ცხვირი პინოქიოს? 3.რა არის ტყუილი?
4.თქვენ თუ გითქვამთ ტყუილი როდისმე? რა
მიზეზით? 5.გინანიათ ტყუილის თქმა? 6.როგორი ტყუილი შეიძლება თქვას ადამიანმა?
პლიპჩარტის დაფაზე წინასწარ გამზადებულ
ფორმატზე ივსება ასოციაციური რუკა.
ამ
მულტფილმის გარდა, რომელშიც ტყუილის გამო ცხვირი გაეზარდა პინოქიოს, ხომ არ გახსენდებათ რომელიმე ნაწარმოები, რომელშიც
აღწერილია ტყუილის უარყოფითი შედეგები?
აქტივობა 3
მასწავლებელი
აჩვენებს მულტფილმს ,,ლურჯი მელია.“
მოსწავლეები
გაანალიზებენ მულტფილმის შინაარსს. მულტფილმში მელამ ტყის ბინადრების მოტყუება სცადა,,
მან,ლურჯად შეღებილმა, თავი ტყის მეფედ გამოაცხადა, შემდეგ ამ მდგომარეობის
ბოროტად გამოყენება განიზრახა და ცხოველების
დაჩაგვრა დაიწყო.
თუმცა
მისი ტყუილი მალე გამოაშკარავდა, რაც მელას გაძევებით და დამარცხებით დამთავრდა.
1.
როგორ ფიქრობთ, რატომ არ უნდა ვამბობდეთ
ტყუილს? 2.ყოველთვის
შეიძლება უწყინარი დასასრული ჰქონდეს ტყუილის თქმას?
3.რატომ
არ გაუმართლა და რატომ დაისაჯა მელა თავისი ტყუილისთვის?
4.რა პრობლემები შეიძლება
მოჰყვეს ტყუილს რეალურ ცხოვრებაში?
|
ინოვაციური
მეთოდი
ვერბალური
კითხვა-პასუხი
ასოციაციური
რუკა
ინოვაციური
მეთოდი
ვერბალური
კითხვა-პასუხი
|
საერთო
საკლასო
საერთო
საკლასო
საერთო
საკლასო
საერთო
საკლასო
საერთო
საკლასო
|
pover-point”-
პროგრამით მომზადებული პინოქიოს ფოტო
ფორმატი.მარკერი.
პროექტორი,
მონიტორი,ლეპტოპი |
3
წთ
10
წთ
|
4
|
აქტივობა.4 მასწავლებელი
მოსწავლეებს აჩვენებს ჯილდოს და ეკითხება:
1.რა
არის ჯილდო?
2.როდის
გადასცემენ ჯილდოს?
3.შეიძლება
თუ არა ჯილდო გადაეცეს მას, ვინც ყველაზე დიდ ტყუილს იტყვის?
მასწავლებელი გამოათქმევინებს ვარაუდებს
მოთხრობის ილუსტრაციისა და სათაურის მიხედვით :
1. რის
შესახებ შეიძლება იყო ტექსტი?
2.ილუსტრაციის მიხედვით თუ
ვიმსჯელებთ, ვინ იქნებიან ნაწარმოების მთავარი პერსონაჟები?
მასწავლებელი
საჩვენებელი კითხვის მეთოდით მკაფიოდ წაუკითხავს
ტექტს მოსწავლეებს. შინაარსის გაანალიზებისას მასწავლებლის დახმარებით ავსებენ სქემას
მთავარი პერსონაჟების დასახასიათებლად. ერთობლივად
განმარტავენ უცხო სიტყვებს:
დატუქსეს-გაუწყრნენ,გაუჯავრდნენ;
აყალმაყალი-უსიამოვნება,დავა.
|
თვალსაჩინოების ირგვლივ დასმული ვერბალური კითხვები
საჩვენებელი
კითხვა
|
საერთო
საკლასო
საერთო
საკლასო
|
ჯილდო.
პასუხისთვის
ჟესტების ენა
ების ენა.
თაბახის
ფურცელზე დაბეჭდილი ტექსტი ,,დიდი ტყუილი“ ილუსტრაციით.
T დიაგრამა.
დაფა .ცარცი. |
10
წთ
|
5
|
აქტივობა.5
მასწავლებელი
ვარაუდების გადამოწმებისა და ტექსტის გაგება-გააზრების მიზნით რამდენიმე კითხვით
მიმართავს მოსწავლეებს:
1.გამართლდა თუ არა თქვენი ვარაუდები ტექსტის შესაძლო შინაარსის
შესახებ?
2.რა პრობლემა გამოიკვეთა
ნაწარმოებში?
3.რა უარყოფითი შედეგი
მოჰყვა ნაწარმოებში ბიჭის მიერ ნათქვამ ტყუილებს? 4.როგორ გადაიჭრა ნაწარმოებში დასმული პრობლემა?
|
ვერბალური
კითხვა-პასუხი
დისკუსია
|
საერთო
საკლასო
საერთო
საკლასო
|
5
წთ
|
|
6
|
აქტივობა 6 მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს ოთხივე
ჯგუფმა მოიფიქროს პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზა და დაწეროს ფერად წებოვან
ქაღალდზე. ამასთან ერთად ,ჯგუფებში სამუშაოდ
აძლევს შემდეგ დავალებებს: პირველი ჯგუფი შეავსებს სქემას ,,გამოხმაურება წაკითხულ ტექსტზე“
; მეორე ჯგუფი იმუშავებს სქემაზე ,,მოთხრობის რუკა“. მესამე ჯგუფი-,,პრობლემის გაანალიზებაზე“ და მეოთხე ჯგუფი შეავსებს სქემას ,,დაამყარე კავშირი.“
დავალებების პრეზენტაცია
აქტივობა
7 გაკვეთილის შეჯამება/შეფასება.მასწავლებელი
მოსწავლეებს შეფასების კრიტერიუმების მიხედვით მისცემს განმავითარებელ შეფასებას.
მასწავლებელი შეაფასებს საკუთარ თავსა და გაკვეთილს, მასწავლებლის შეფასების კომპონენტებზე
დაყრდნობით.
გაკვეთილის შესაჯამებლად მასწავლებელი სვამს შეკითხვებს და ასაუბრებს მოსწავლეებს იმის შესახებ, თუ რა ისწავლეს დღეს, რა გაუჭირდათ, რამ გაახალისათ? როგორ გამოიყენებთ დღევანდელ გაკვეთილზე მიღებულ ცოდნას ცხოვრებაში?
საშინაო
დავალება:
ყურადღებით
ნახონ ქართული ფილმი ,,მანანა“ და გაიზრონ რა შედეგი მოჰყვა მანანას ტყუილებს.
|
ვიზუალური
სქემებით და ორგანიზატორებით სწავლების მეთოდი
|
ჯგუფური
მუშაობა
ჯგუფური
მუშაობა
|
ფერადი
წებოვანი ფურცლები.
ვიზუალური
სქემები და გრაფიკული ორგანიზატორები
ბძენი
ბუ-ჭკვიანი
და საზრიანი პასუხებისთვის
კურდღელი-
სხარტი პასუხებისთვის
კუ-დინჯი
და მოფიქრებული პასუხებისთვის
ჯამბაზი-
მხიარული პასუხებისთვის |
10
წთ
3
წთ
1 წთ
|
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი: ტუხაშვილი
მაია 35001101111
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი საფეხური. მე- 3 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 25/ სსსმ მოსწავლე
არ მყავს
სამოდელო გაკვეთილის ტიპი: პრობლემაზე ორიენტირებული
გაკვეთილის ჩატარების თარიღი: 5.06. 2019
გაკვეთილის თემა: ვ.ოსეევას ,,ჯადოსნური სიტყვა“
დრო: 45 წუთი
გაკვეთილის
მიზანი: მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ:
პრობლემებისა და ქვეპრობლემების გამოვლენა
და მათი გადაჭრის გზების ძიება, პირად გამოცდილებასთან დაკავშირება. პერსონაჟების შეფასება, საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა.
ეროვნული
სასწავლო გეგმის სტანდარტი
ქართ.დაწყ.(I).3. მოსწავლემ უნდა შეძლოს პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა ტექსტის თემის,
მასში განხილული საკითხების მიმართ; მხატვრული ნაწარმოების პერსონაჟ(ებ)ის, მისი/მათი ქცევის
შეფასება და საკუთარი თვალსაზრისის ახსნა.
Ø აღწერს და ახასიათებს პერსონაჟებს თვალსაჩინო
ნიშნების მიხედვით;
Ø ავლებს პარალელს მოსმენილ ტექსტში ასახულ ამბავსა
და პირად/ლიტერატურულ გამოცდილებას შორის;
ქართ.დაწყ.(I).7.
მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული
სხვადასხვა ტიპის ტექსტების წაკითხვა და გაგება-გააზრება; ტექსტში ვერბალური და
არავერბალური ფორმით მოწოდებული ინფორმაციის (მაგ., ილუსტრაციისა და ტექსტის)
ურთიერთადაკავშირება.
Ø აკავშირებს ერთმანეთთან ექსპლიციტურად მოცემულ ფაქტებს,
მოვლენებს, მოქმედებებს;
Ø ამოიცნობს
ტექსტში მოცემულ სხვადასხვა ინფორმაციას შორის არსებულ მიზეზშედეგობრივ კავშირებს, გამოაქვს სათანადო დასკვნა;
Ø აჯგუფებს ინფორმაციას კონკრეტული (მაგ., მსგავსება-განსხვავების)
ნიშნით;
Ø საკუთარი სიტყვებით გადმოსცემს ტექსტის შინაარსს, ტექსტის ცალკეული მონაკვეთის არსებით ინფორმაციას;
Ø ამოიცნობს
პერსონაჟების მოქმედებებს, გრძნობებს, ემოციებს;
Ø გამოყოფს
სიუჟეტის განვითარების საფეხურებს (დასაწყისს,
ამბის შუა ნაწილს, დასასრულს);
N
|
აქტივობის აღწერა
|
აქტივობის მიზანი
|
კლასის ორგანიზების
ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
აქტივობა 1.
კლასის ორგანიზების მიზნით, მოსწავლებელი გააცნობს გაკვეთილის თემას, მიზანს, შეფასების
ინსტრუმენტებსა და ინსტრუქციებს
|
ვერბალური ახსნა
|
საერთო საკლასო
|
,,pover-point”-პროგრამით მომზადებული გაკვეთილის თემა,მიზანი, შეფასება.
|
4 წთ
|
2
|
აქტივობა 2. წინარე
ცოდნის გასააქტიურებლად მასწავლებელი მოსწავლეთა ჯგუფებს
აძლევს ბარათებზე დაწერილ ფრაზებს,სიტყვებს და სთხოვს ისე დაალაგონ ბარათები, რომ მიიღონ ანდაზები.
მოიფიქრონ ამ ანდაზის ახსნა. ანდაზები იხილეთ (დანართი 1) მოსწავლეთა ჯგუფები შეაფასებენ
ერთმანეთს ანდაზების შინაარსის სწორად ახსნაში.
|
დანაწევრებულის გამთლიანება.
მსჯელობა.
|
ჯგუფური მუშაობა
საერთო საკლასო
|
ფრაზებად დაჭრილი ანდაზები.
|
5
წთ
|
3
|
აქტივობა 3 მასწავლებელი
მოსწავლეებთან ერთად მიმოიხილივს ტექსტის
სათაურს და მის კავშირს ანდაზებთან. მოსწავლეები
გონებრივი იერიშის მეთოდით გაიხსენებენ ჯადოსნურ
სიტყვებს და იმსჯელებენ პირადი გამოცდილებიდან
ამ სიტყვების გამოყენების მნიშვნელობაზე.
მასწავლებელი მოსწავლეებს უსვამს
კითხვებს შებრუნებული საკლასო ოთახის მეთოდით მიცემული ტექსტიდან და პარალელურად ,ერთობლივად შეავსებენ პერსონაჟების სქემას შემდეგი კითხვების მიხედვით:
1.ვინ არიან მთავარი მოქმედი გმირები?
2.როგორ გამოიყურება მოხუცი?
3.როგორ მიმართავს ლუკამ მოხუცს და რატომ?
4.რა პრობლემა გამოიკვეთა?
მასწავლებელი მოსწავლეთა ჯგუფებს სთხოვს ტექსტში გამოკვეთილი პირველი პრობლემა
პირველმა ჯგუფმა დაწეროს, მეორე -მეორემ და მესამე პრობლემა-მესამემ და დასრულების
შემდეგ თითოეულმა ჯგუფმა მოიფიქროს პრობლემის გადაჭრაში როგორ დაეხმარნენ ლუკას და
შემოგვთავაზონ ნააზრევი ზეპირად.
|
გონებრივი იერიში;
მსჯელობა
შებრუნებული საკლასო ოთახი
მუშაობა სქემებით
|
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
ჯგუფური მუშაობა
|
თაბახის ფუცელზე დაბეჭდილი ტექსტი.
გონებრივი იერიშის რუკა
პერსონაჟების რუკა
თაბახის ფურცლებზე დაბეჭდილი ტექსტები
|
8 წთ
|
4
|
აქტივობა 4.
მასწავლებელი მოსწავლეებს გამოათქმევინებს ვარაუდებს რა მოხდება?
მასწავლებელი საჩვენებელი კითხვის მეთოდით წაუკითხავს ტექსტის გაგრძელებას, გზადაგზა ერთობლივად ახსნიან
გაუგებარ სიტყვებს(სულგანაბული-გაჩუმებული)(შეიკუნტრუშა-შეხტა) და გაანალიზებენ მოთხრობას.
1.რა სიტყვა ასწავლა მოხუცმა ლუკას?
2.რატომ იყო ეს სიტყვა ჯადოსნური?
3.მართლა ჯადოქარი იყო თეთრწვერა მოხუცი?
|
ვარაუდების მეთოდი
საჩვენებელი კითხვა
ვერბალური კითხვა -პასუხი
|
საერთო საკლასო
საერთო საკლასო
|
კლასგარეშე საკითხავი ტექსტი
|
10 წთ
|
5
|
აქტივობა 5
მასწავლებელი წააკითხებს მოსწავლეებს ტექსტს გამოკრებითი კითხვის მეთოდით
და ცოდნის განსამტკიცებლად აძლევს დავალებებს
ჯგუფებში შესასრულებლად.
პირველი ჯგუფი შეავსებს სქემას,,თავიდან მერე ბოლოს“, მეორე ჯგუფი -,,მოთხრობის რუკას“,
მესამე ჯგუფი კი- ,,პერსონაჟის რუკას“ .
მოსწავლეები წარმოადგენენ ჯგუფში შესრულებულ დავალებების პრეზენტაციებს
და ერთმანეთის ნაშრომს შეაფასებენ შეფასების კრიტერიუმებზე დაყრდნობით.
|
გამოკრებით კითხვა
გრაფიკული სქემები და ორგანიზატორებით სწავლების მეთოდი
|
საერთო საკლასო
ჯგუფური მუშაობა
|
თაბახზე დაბეჭდილი ტექსტები
გრაფიკული სქემები და ორგანიზატორები.
|
10 წთ
|
6
|
აქტივობა 6.
მასწავლებელი მოსწავლეებს შეფასების კრიტერიუმების მიხედვით მისცემს
განმავითარებელ შეფასებას.
მასწავლებელი შეაფასებს საკუთარ თავსა და
გაკვეთილს, მასწავლებლის შეფასების კომპონენტებზე დაყრდნობით.
გაკვეთილის შესაჯამებლად სვამს კითხვებს:
რა ისწავლეს?
რა იყო მათთვის რთული?
როგორ გამოიყენებენ დღევანდელ გაკვეთილზე მიღებულ ცოდნას ცხოვრებაში?
საშინაო დავალება:
ჯადოსნური სიტყების გამოყენებით მოიფიქრონ პატარა მოთხრობა.
|
ვერბალური კითხვა-პასუხი
|
შეფასების კომპონენტები
|
8 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: მოსწავლეებმა შეძლებენ:
პრობლემებისა და ქვეპრობლემების გამოვლენას და მათი გადაჭრის გზების ძიებას, პირად გამოცდილებასთან დაკავშირებას.
პერსონაჟების
შეფასებას,
საკუთარი
დამოკიდებულების
გამოხატვას.
ანდაზები:
,, გველსა ხვრელით
ამოიყვანს, ენა ტკბილად მოუბარი".
„ ტკბილი სიტყვით მთას ირემი მოიწველაო.“
,, ტკბილი სიტყვა რკინის კარს გააღებსო.“
No comments:
Post a Comment